Aparat ortodontyczny w pierwszym skojarzeniu przywodzi na myśl młode osoby, najczęściej nastolatków. Jednak ostatnio, przechodząc ulicą lub spacerując po parku, coraz częściej możemy spotkać noszące go osoby dojrzałe. Spowodowane jest to po części modą, trendem do bycia pięknym i zdrowym, a po części tym, że szeroki uśmiech, odsłaniający białe, proste zęby przydaje się w życiu – niekoniecznie w przypadku chęci zrobienia międzynarodowej kariery filmowej. Piękne zęby mogą decydować o lepszym odbiorze naszej osoby nie tylko przez interesujące nas osoby płci przeciwnej, ale także przez pracodawcę czy... panią z urzędu.
Chętnych na zabieg prostowania zębów z każdym dniem przybywa, choć Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca jego kosztów dorosłym pacjentom. Jeśli jednak w dzieciństwie nie chodziliśmy do ortodonty, a teraz mamy taką możliwość, warto z niej skorzystać, bo nie chodzi tutaj jedynie o urodę – wyprostowanie zębów wpływa korzystnie na ich zdrowie, może też zapobiec poważniejszym interwencjom dentystyczno-chirurgicznym w przyszłości. Noszenie aparatu może uchronić nas przed stłoczeniem zębów, chorobami dziąseł, próchnicą, a nawet wypadaniem zębów.
Kto może poddać się leczeniu ortodontycznemu? Czy wiek stanowi problem na drodze do uzyskania pięknego uśmiechu? Prawdą jest, iż proces leczenia w przypadku pacjenta dorosłego jest dłuższy i trudniejszy niż u nastolatka. Najlepszy moment na wizytę u ortodonty to 8–12 lat, natomiast absolutnie nie ma górnej granicy – prostować zęby można w każdym wieku. Do ortodonty powinni udać się szczególnie ci dorośli, których zęby są stłoczone lub występują między nimi szpary, którzy obserwują u siebie asymetrię uśmiechu, zgrzytanie zębami lub ich nadmierne ścieranie się. Prostowanie zębów zalecane jest też w przypadku zaburzeń narządu żucia. U osób dojrzałych prostowanie zębów poprzedza też niekiedy działania protetyczne.Leczenie w przypadku osób dorosłych opiera się na założeniu aparatu stałego, składającego się z zamków, łuków i ligatur. Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów – metalowe, ceramiczne, kryształowe. Różni je cena i, co dla niektórych ważne, stopień widoczności. Wielu dorosłych obawia się, jak obecność aparatu ortodontycznego w ich ustach ocenią inni – partner, rodzina, znajomi z pracy, otoczenie. Niektóre z dostępnych aparatów są jednak bardzo dyskretne. Jedną z opcji jest np. założenie aparatu przezroczystego, możliwego do wyjęcia podczas jedzenia czy imprez. Spośród aparatów niewyjmowanych całkowicie niezauważalne są aparaty lingwalne, zakładane po wewnętrznej stronie zębów.
Trwałość i stabilność efektów prostowania zębów zależy w dużej mierze od stosowania aparatów retencyjnych (wyjmowanych), które trzeba nosić przez jakiś czas po zdjęciu aparatu stałego. Zabezpieczają one proste ustawienie zębów, zapobiegają nawrotowi skrzywienia. Trwałość efektów zależy więc w głównej mierze od przestrzegania zaleceń lekarza. Cały proces ortodontycznego leczenia dorosłego trwa, w zależności od wady zgryzu, od 2 do 5 lat.
Podsumowując, leczenie ortodontyczne nie jest jedynie zachcianką, mającą poprawić urodę, ale może też znaczenie przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Mimo kosztów i trudu warto się poświęcić, ponieważ leczenie ortodontyczne dziś może zastąpić leczenie protetyczne jutro.