Garnitur, sukienka, fryzura, obrączki i... białe zęby. W tym szczególnym dla każdego dniu myśli się dziś o większej ilości detali niż za czasów naszych rodziców czy dziadków. Z roku na rok coraz częściej wykonywanym przed ceremonią ślubną zabiegiem staje się wybielanie zębów. Co ciekawe, nie tylko panie, ale coraz częściej również panowie zaczynają poddawać się tego rodzaju zabiegom i to niekoniecznie pod przymusem partnerki.
Choć w sprzedaży są dostępne wybielające pasty, żele i lakiery do samodzielnego stosowania, jednak najlepszy i najtrwalszy efekt osiągniemy odwiedzając gabinet dentystyczny lub gabinet estetyki stomatologicznej. Zabiegowi profesjonalnego wybielania zębów może poddać się prawie każdy – nie zaleca się go jedynie osobom poniżej 16. roku życia oraz kobietom w ciąży. Cena zabiegu zależy od stanu uzębienia, gdyż np. w przypadku pacjentów z martwymi zębami technika wybielania będzie wyglądać nieco inaczej i pociągać za sobą dodatkowe koszty. Planując termin przedślubnej wizyty u stomatologa warto pamiętać, iż podczas wybielania nie wszystko poddaje się temu procesowi – korony porcelanowe czy uzupełnienia protetyczne zawsze pozostają w swoich pierwotnych kolorach, a wypełnienia kompozytowe mogą ulec tylko nieznacznemu rozjaśnieniu. Dlatego może zajść konieczność wymiany dotychczasowych wypełnień i uzupełnień, które są widoczne podczas uśmiechania się. Wymianę można rozpocząć nie wcześniej niż 2 tygodnie po zabiegu.
W gabinetach stomatologicznych stosuje się najczęściej jedną z dwóch metod wybielania. Pierwszą z nich jest stosowanie tzw. nakładek. W czasie pierwszej wizyty dentysta wykonuje wycisk zębów pacjenta i na jego podstawie dopasowuje nakładki. Kolejny etap nie wymaga już wizyty w gabinecie, lecz codziennego smarowania nakładek żelem usuwającym przebarwienia i noszenia ich na zębach. Można je zakładać na noc lub nosić w ciągu dnia (wystarczą już 4 godziny). Czasem efekty wybielające widoczne są już po 48 godzinach, czasem może trwać to trochę dłużej. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zdecyduje, kiedy możemy przestać stosować nakładki.
Druga metoda, przynosząca lepszy efekt, ale nieco kosztowniejsza, to zabieg z użyciem lampy. Podczas jednorazowej wizyty nakłada się specjalny wybielający żel na całą powierzchnię zębów, a następnie aktywuje się go przy pomocy światła akceleratora. Dzięki lampie żel wybielający szybciej dostaje się do zębiny przez szkliwo, co sprawia, iż zabieg jest krótszy, a efekt trwalszy. Cały proces zajmuje lekarzowi około 45 minut, a efekt utrzymuje się do 2 lat, w zależności od stylu życia pacjenta.
Po wybraniu i zastosowaniu którejś z metod można ulepszyć jej działanie dzięki stosowaniu specjalnych past podtrzymujących efekt wybielania. Pasta taka zapewnia nam większą absorpcję fluoru, usuwa codzienne przebarwienia po kawie i jedzeniu, a przy tym pozostaje bezpieczna dla szkliwa.
Do utrzymania efektu wybielania przyczynia się także dieta. W ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu absolutnie konieczne jest stosowanie tzw. białej diety. Złożona jest ona przede wszystkim z nabiału, ryb, niektórych owoców i warzyw, czyli produktów pozbawionych barwników. W tym czasie nie wolno pić kawy, herbaty i alkoholu, spożywać czekolady, barwiących owoców i warzyw (np. jagód, papryki, pomidorów), a także palić papierosów. Zachowanie tych zaleceń wpłynie na końcowy efekt wykonanego zabiegu i może wydłużyć jego działanie. Po upływie 48 godzin zakazane wcześniej produkty należy przywracać do diety – jeżeli zachodzi taka konieczność – stopniowo. Im dłużej zachowamy zalecenia białej diety, tym dłużej będziemy cieszyć się pięknymi, białymi zębami.
Poddanie się zabiegowi wybielania zębów zdecydowanie poprawi nasz wygląd i atrakcyjność oraz przyczyni się do polepszenia kondycji naszych zębów. Stała kontrola uzyskanych efektów oraz okresowe wizyty u lekarza dentysty dodatkowo wspomogą cały proces, dzięki czemu zmianą naszej aparycji będziemy cieszyli się dłużej – nie tylko podczas ceremonii ślubnej.